Photo of Politician Tim
                        Wilson

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Goldstein, Victoria, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Intelligence and Security from 4.7.2019.
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth from 20.6.2018 to 1.7.2019; Treaties from 23.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Health, Aged Care and Sport from 14.9.2016 to 11.4.2019; Industry, Innovation, Science and Resources from 14.9.2016 to 11.4.2019; Social Policy and Legal Affairs from 14.9.2016 to 11.4.2019; Economics from 10.9.2018 (Chair from 10.9.2018).
Party positions
  • Member of the Liberal Party of Australia (Vic.) from 1998 to 2013.
  • Chair of the Liberal Party Burwood State Electorate Council from 2002 to 2005.
  • Chair of the Liberal Party Burwood State Electorate Council from 2008 to 2010.
  • Convenor of the Liberal Party Book Club from 2009 to 2013.
  • Chair of the Liberal Party Southern Metropolitan Region Committee from 2010 to 2013.
  • Member of the Liberal Party of Australia (Vic.) from 2016.
Personal
  • Born 12.3.1980, Prahan, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • GradCertEnergy&CarbonMgt (Murdoch University).
  • DipBus (Victorian Qualifications Authority).
  • MDip&Tde(IntTde) (Monash University).
  • BA(Polcy St) (Monash University).
  • Electorate Officer, Parliament of Victoria, 1999-2001.
  • Vice President, Monash University Student Union Caulfield, 2001.
  • President, Monash University Student Union Caulfield, 2002.
  • President, Monash University Student Union Caulfield, 2003.
  • Project Manager, Australian APEC Study Centre (Development), 2004-06.
  • Trade Consultant, ITS Global, 2006.
  • Senior Associate, SDA Strategic communication consulting, 2007-10.
  • Policy director, Institute of Public Affairs, 2007-13.
  • Principal consultant, Dynamic Sunrise Consulting, 2007-14.
  • Contributor, Melbourne Talk Radio, 2011-12.
  • Contributor and occasional host, 3AW 693 Talk Radio, 2012-13.
  • Australia's Human Rights Commissioner, 2014-16.
  • Principal consultant, Dynamic Sunrise Consulting, 2016.
Electorate
  • Name: Goldstein
  • Location: The Division of Goldstein consists of: Bayside City Council, and part of Glen Eira City Council.
  • Area: 50 Sq km
  • Electors enrolled: 108,514 (at 7.6.2019)
  • Industries: Light industrial and commercial activities and retail trade.
Publications
  • Turning Left or Right: Values in Modern Politics (joint ed. with C Carli and P Collits), Australia, Connor Court Publishing: 2013.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Goldstein House of Representatives Victoria
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 2392
Capitol Fax (02) 6277 8545
Electorate Telephone (03) 9557 4644
Electorate Fax (03) 9557 2906