Photo of Politician Tim
                        Watts

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Gellibrand, Victoria, 2013. Re-elected 2016 and 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Corporations and Financial Services from 4.12.2013 to 9.5.2016; Public Accounts and Audit from 4.12.2013 to 12.2.2015; Public Accounts and Audit from 22.7.2019.
  • Joint Standing: Treaties from 4.12.2013 to 9.5.2016; National Broadband Network from 23.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Education and Employment from 4.12.2013 to 9.5.2016; Publications from 4.12.2013 to 9.5.2016; Tax and Revenue from 4.12.2013 to 9.5.2016; Health from 14.7.2014 to 19.10.2015; Communications and the Arts from 19.10.2015 to 9.5.2016; Communications and the Arts from 15.9.2016 to 11.4.2019.
Parliamentary party positions
  • Shadow Assistant Minister for Communications from 2.6.2019.
  • Shadow Assistant Minister for Cyber Security from 2.6.2019.
Personal
  • Born 8.6.1982, Toowoomba, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • MPPM (Monash University).
  • MSc(Pol&Comm)(Hons) (London School of Economics and Political Science).
  • LLB(Hons) (Bond University).
  • Solicitor, Mallesons Stephen Jaques 2003-05.
  • Deputy Chief of Staff to Senator the Hon. SM Conroy 2005-07.
  • Deputy Chief of Staff to Senator the Hon. SM Conroy 2008-09.
  • Senior Adviser to the Hon. JM Brumby 2009.
  • Telstra Manager 2009-13.
Electorate
  • Name: Gellibrand
  • Location: The Division of Gellibrand consists of: Hobsons Bay City Council, part of the Maribyrnong City Council, and part of Wyndham City Council.
  • Area: 124 Sq km
  • Electors enrolled: 111,194 (at 12.6.2019)
  • Industries: Manufacturing, transportation and warehousing, construction, food processing, education and training, healthcare, tourism and retail.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Gellibrand House of Representatives Victoria
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 4537
Capitol Fax (02) 6277 2327
Electorate Telephone (03)9687 7661
Electorate Fax (03) 9687 7151
Twitter https://twitter.com/TimWattsMP
Facebook https://www.facebook.com/TimWattsGellibrand
Web Capitol http://www.alp.org.au