Photo of Politician Susan
                        Templeman

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Macquarie, New South Wales, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Broadcasting of Parliamentary Proceedings from 15.9.2016.
  • Joint Standing: Treaties from 1.9.2016 to 1.7.2019; National Broadband Network from 21.5.2018 to 10.9.2018; National Broadband Network from 23.7.2019 (Deputy Chair from 1.8.2019).
  • House of Representatives Standing: Communications and the Arts from 15.9.2016 to 11.4.2019; Petitions from 29.7.2019.
Party positions
  • Delegate to the Australian Labor Party Macquarie Federal Electorate Council.
  • President of the Australian Labor Party Macquarie Federal Electorate Council from 2011 to 2016.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (NSW) from 2012 to 2016.
  • Delegate to the Australian Labor Party National Conference, 2015.
Personal
  • Born 30.7.1963, Sydney, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA(Comm) (University of Technology, Sydney).
  • Journalist, Federal Parliament Press Gallery, 2UE, 1985-88.
  • Foreign Correspondent (New York), 2UE, 1988-89.
  • Foreign Correspondent (London), Austereo, 1989-90.
  • News Editor, London Broadcasting Corporation, 1989-90.
  • Media Relations, Telstra (then Telecom), 1990-91.
  • Media and Communications Trainer, 1991-2016.
Electorate
  • Name: Macquarie
  • Location: Macquarie covers an area from the Hawkesbury and Nepean Rivers in the east, the City Councils of Blue Mountains and Hawkesbury border in the west. The Wollemi and Yengo National Parks form the northern border and the Coxs River, Lake Burragorang and Warragamba River form the southern border. Suburbs and towns include: Bilpin, Blackheath, Central Macdonald, Faulconbridge, Glenbrook, Katoomba, Lower Portland (part), Mellong, Mogo Creek, Mount Victoria, Mount Wilson, Richmond, Sackville (part), St. Albans and Windsor.
  • Area: 4,374 Sq km
  • Electors enrolled: 107,962 (at 5.6.2019)
  • Industries: Tourism, mixed farming, arts and crafts, horse breeding and training, printing and publishing, small manufacturing, higher education with the Western Sydney University Richmond Campus. Macquarie is also home to the Glenbrook and Richmond RAAF bases.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Macquarie House of Representatives New South Wales
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 4784
Capitol Fax (02) 6277 8459
Electorate Telephone (02) 4573 8222
Electorate Fax (02) 4573 8396