Photo of Politician Luke
                        Howarth

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Petrie, Queensland, 2013. Re-elected 2016 and 2019.
Ministerial appointments
  • Assistant Minister for Community Housing, Homelessness and Community Services from 29.5.2019.
Committee service
  • Joint Standing: National Broadband Network from 14.9.2016 to 1.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Publications from 4.12.2013 to 9.5.2016; Communications and the Arts from 14.9.2016 to 11.4.2019 (Chair from 14.9.2016 to 11.4.2019); Environment and Energy from 14.9.2016 to 11.4.2019.
Personal
  • Born 6.6.1972, Brisbane, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • CertIIIPestMgt (Brisbane North Institute of TAFE).
  • Judo Black Belt, Sho Dan (Qld representative).
  • PADI (Professional Association of Diving Instructors).
  • DipBus (Brisbane North Institute of TAFE).
  • Sony Australia Ltd, 1993-2001.
  • Managing director 2002-13.
Electorate
  • Name: Petrie
  • Location: The Division of Petrie consists of: part of the Brisbane City Council, and part of the Moreton Bay Regional Council.
  • Area: 152 Sq km
  • Electors enrolled: 115,449 (at 7.6.2019)
  • Industries: The area is mainly residential with some light industrial and commercial activities.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Petrie House of Representatives Queensland
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 4018
Capitol Fax (02) 6277 2361
Electorate Telephone (07) 3284 8008
Electorate Fax (07) 3284 8002
Facebook https://www.facebook.com/LukeHowarthLNP
Web Capitol http://www.liberal.org.au