Photo of Politician Julian
                        Hill

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Bruce, Victoria, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Statutory: Public Accounts and Audit from 15.9.2016 (Deputy Chair from 31.7.2019); Public Works from 21.5.2018 to 10.9.2018.
  • Joint Standing: Trade and Investment Growth from 15.9.2016 to 25.10.2017; Foreign Affairs, Defence and Trade from 23.7.2019; Migration from 23.7.2019.
Party positions
  • President of the Australian Labor Party local branch.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Vic.).
  • Secretary of the Australian Labor Party local branch.
  • Member of the Australian Labor Party from 1993.
Personal
  • Born 1973, Melbourne, Australia
  • Not married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • Company Directors' Course (Order of Merit).
  • BSc (Monash University).
  • GradCertArts(IR) (Deakin University).
  • LLB (Monash University).
  • Electorate Officer, Alan Griffin MP, 1995-2000.
  • Mayor, City of Port Phillip, 2000-02.
  • Executive Director/ Senior Roles, Vic Department of Sustainability and Environment, 2002-07.
  • Executive Director, Vic Department of Planning and Community Development, 2007-13.
  • Executive Director, Vic Department of State Development, Business and Innovation, 2013-14.
  • Executive Director, Vic Department of Economic Development, Jobs, Transport and Resources, 2014-16.
Local government service
  • Councillor, Sandridge Ward, City of Port Phillip from 1999 to 2004.
  • Mayor, City of Port Phillip from 2000 to 2002.
Electorate
  • Name: Bruce
  • Location: The Division of Bruce consists of: part of the Casey City Council, and part of the Greater Dandenong City Council.
  • Area: 95 Sq km
  • Electors enrolled: 109,195 (at 5.6.2019)
  • Industries: Commercial, warehousing, light engineering, manufacturing, transport and retail.
Honours
  • Executive Fellows Program, Australia and New Zealand School of Government, 2008.
  • Fellow, Institute of Public Administration Australia (Victorian Division) 2012 (FIPAA (Vic)).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Bruce House of Representatives Victoria
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 2174
Capitol Fax (02) 6277 8492
Electorate Telephone (03) 9547 1444