Photo of Politician Mike
                        Freelander

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Macarthur, New South Wales, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Northern Australia from 15.9.2016 to 12.10.2016; Parliamentary Library from 15.9.2016 to 1.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Health, Aged Care and Sport from 15.9.2016 (Deputy Chair from 25.7.2019); Social Policy and Legal Affairs from 12.10.2016.
Personal
  • Born 23.4.1953, Sydney, Australia
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • MBBS (University of Sydney).
  • FRACP (Royal Australasian College of Physicians).
  • Paediatrician, 1978-2016.
Electorate
  • Name: Macarthur
  • Location: Macarthur covers an area from The Northern Road, Narellan Road, and the western border of the Campbelltown City Council in the west to the eastern border of the Shire of Campbelltown in the east. The northern boundary follows the northern border of the Camden Council and Campbelltown City Council, Campbelltown Road, Williamson and Henderson Roads. The southern boundary follows the southern boundary of the Campbelltown City Council. The main suburbs include Airds, Blairmount, Bradbury, Campbelltown, Catherine Field, Claymore, Currans Hill, Denham Court, Glen Alpine, Gilead, Harrington Park, Ingleburn, Leppington, Leumeah, Menangle Park, Minto, Oran Park, Raby, Rosemedow, St. Andrews, St. Helens Park and Wedderburn.
  • Area: 363 Sq km
  • Electors enrolled: 119,094 (at 14.6.2019)
  • Industries: Commercial, service, small business and light industrial activities, fruit, vegetable, fodder crops and wine production.
Publications
  • 'Nebuhaler versus nebuliser in children with acute asthma', with PP Van Asperen, British Medical Journal, pp. 1873-74, 1984.
  • 'Syndrome diagnosis with single-nucleotide polymorphism (SNP) microarray', (with M Edwards, S Brescianini, C Allgood, R Dunstan, P Patradoon-Ho, R Chin, L Morgan, T Pervez, M Legendre, T Burgess, S Amselem and J Whitehall), Journal of Paediatric Child Health, pp. 85-89 30.7.2015.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Macarthur House of Representatives New South Wales
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 2311
Capitol Fax (02) 6277 8537
Electorate Telephone (02) 4620 0293
Electorate Fax (02) 4620 4414