Photo of Politician Nicolle
                        Flint

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Boothby, South Australia, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Public Accounts and Audit from 14.9.2016 to 1.7.2019; Treaties from 23.7.2019.
  • House of Representatives Standing: Tax and Revenue from 14.9.2016 to 11.4.2019; Communications and the Arts from 10.5.2018 to 11.4.2019; House from 4.7.2019; Selection from 4.7.2019.
Parliamentary party positions
  • Government Whip in the House of Representatives from 2.7.2019.
Party positions
  • Member of the Young Liberal Movement (SA) from 2000 to 2002.
  • Member of the Liberal Party (SA) from 2007.
  • Member of the Liberal Party Rural and Regional Council (SA) from 2011.
  • Executive Member of the Flinders University Liberal Club from 2012 to 2015.
  • Secretary and Treasurer of the Flinders University Liberal Club from 2012 to 2015.
  • Member of the Liberal Party Women's Council (SA) from 2014.
  • Member of the Liberal Party Women's Council, 70th Anniversary Committee from 2014 to 2015.
  • Delegate to the Liberal Party State Council (SA) from 2014.
  • Chairman of the Liberal Party Rural and Regional Council (SA) from 2014 to 2016.
  • Delegate from South Australia to the Federal Liberal Party Rural and Regional Council from 2014 to 2016.
  • Member of the Liberal Party State Executive (SA) from 2014 to 2016.
  • Delegate to the Liberal Party Federal Council from 2014 to 2016.
Personal
  • Born 15.7.1978, Kingston South East, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA(Hons) (Flinders University).
  • LLBBLegPrac (Flinders University).
  • Admitted to the High Court of Australia.
  • Admitted to the Supreme Court of New South Wales.
  • Admitted to the Supreme Court of South Australia.
  • Solicitor, Baldock, Stacey & Niven, 2002.
  • Policy Advisor, Director of Corporate Relations of Australian Chamber of Commerce and Industry, 2004-07.
  • Policy Advisor, Federal and State Liberal Party leaders and Shadow Ministers, 2008-12.
  • Columnist, Fairfax Media Limited and News Limited, 2013-15.
  • Research Fellow, Menzies Research Centre, 2015.
Electorate
  • Name: Boothby
  • Location: The Division of Boothby consists of: City of Holdfast Bay, part of the City of Marion, part of the City of Mitcham, and part of the City of Unley.
  • Area: 115 Sq km
  • Electors enrolled: 123,949 (at 18.6.2019)
  • Industries: Major retailing, army camp and military barracks, tertiary education, tourism, several hospitals and various small industries.
Publications
  • Gender and Politics (co-author with N Cater), Menzies Research Centre, 2015.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Boothby House of Representatives South Australia
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 2057
Capitol Fax (02) 6277 8415
Electorate Telephone (08) 8374 0511
Electorate Fax (08) 8374 3071
Email
Twitter https://twitter.com/nicolleflint
Facebook https://www.facebook.com/NicolleFlintLiberal