Photo of Politician Milton
                        Dick

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the House of Representatives for Oxley, Queensland, 2016. Re-elected 2019.
Committee service
  • Joint Standing: Electoral Matters from 15.9.2016.
  • Joint Select: Royal Commission into Institutional Responses to Child Sexual Abuse from 7.12.2017 to 2.4.2019; Implementation of the National Redress Scheme from 24.10.2019.
  • House of Representatives Standing: Tax and Revenue from 15.9.2016 to 11.4.2019; Procedure from 10.10.2016; Health, Aged Care and Sport from 22.7.2019.
Party positions
  • President of Federal Young Labor.
  • Organiser of the Australian Labor Party State Branch (Qld.) from 2000 to 2004.
  • Delegate to the Australian Labor Party National Conference from 2001.
  • Secretary of the Australian Labor Party State Branch (Qld.) from 2004 to 2008.
  • Campaign Director of the Australian Labor Party State Branch (Qld.) from 2004 to 2008.
  • Delegate to the Australian Labor Party State Conference (Qld.) from 2011 to 2018.
Personal
  • Born 21.7.1972, Brisbane, Australia
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BA (University of Queensland).
  • Electorate Officer, Hon. D Beddall MP, 1993-98.
  • Electorate Officer, Senator the Hon J Hogg, 1998-2000.
  • Elected Official, ALP (Qld) from 2000 to 2008.
Local government service
  • Councillor, Richlands Ward, Brisbane City Council from 2008 to 2016.
  • Deputy Leader of the Opposition, Brisbane City Council from 2008 to 2012.
  • Leader of the Opposition, Brisbane City Council from 2012 to 2016.
Electorate
  • Name: Oxley
  • Location: The Division of Oxley consists of: part of the Brisbane City Council, part of the Ipswich City Council, and part of the Logan City Council.
  • Area: 159 Sq km
  • Electors enrolled: 104,214 (at 10.6.2019)
  • Industries: Railway workshops, industrial, light industrial and commercial activities.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Oxley House of Representatives Queensland
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 4910
Capitol Fax (02) 6277 8448
Electorate Telephone (07) 3879 6440
Electorate Fax (07) 3879 6441