Photo of Politician Malcolm
                        Roberts

Biography

Parliamentary service
  • Elected to the Senate for Queensland 2016. Election ruled void 27.10.2017 under section 44 of the Constitution; ruled ineligible from 2.7.16. Elected to the Senate for Queensland 2019.
Committee service
  • Senate Select: Resilience of Electricity Infrastructure in a Warming World from 13.10.2016 to 7.4.2017; Lending to Primary Production Customers from 20.3.2017 to 27.10.2017 (Chair from 20.3.2017 to 27.10.2017); Effectiveness of the Australian Government's Northern Australia Agenda from 22.7.2019.
  • Senate Legislative and General Purpose Standing: Finance and Public Administration: Legislation from 4.7.2019; Finance and Public Administration: References from 4.7.2019.
Personal
  • Born 3.5.1955, Disergarh, India
  • Married
Qualifications and occupation before entering Federal Parliament
  • BEng(Mech)(Hons) (University of Queensland).
  • MBA (University of Chicago).
  • Vineyard labourer, 1973.
  • Coal face miner underground, 1977-79.
  • Mining engineer, 1979-83.
  • Mine management, 1983-84.
  • Mine manager, 1984-88.
  • General manager, 1990-93.
  • Investigating climate claims from 2008.
Publications
  • Various reports, a selection are at www.conscious.com.au .

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senate Queensland
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol Telephone (02) 6277 3151
Capitol Fax (02) 6277 5788
Electorate Telephone (07) 3221 9099
Electorate Fax (07) 3221 9399
Email