Photo of Politician Clifford
                        Case CASE, Clifford Philip, a Representative and a Senator from New Jersey; born in Franklin Park, Somerset County, N.J., April 16, 1904; attended the public schools of Poughkeepsie, N.Y.; graduated from Rutgers University, New Brunswick, N.J., in 1925 and from Columbia University Law School, New York City, in 1928; admitted to the bar in 1928 and commenced practice in New York City; member of the Rahway (N.J.) Common Council 1938-1942; member, New Jersey house of assembly 1943-1944; trustee of Rutgers University; elected as a Republican to the Seventy-ninth and to the four succeeding Congresses, and served from January 3, 1945, until his resignation August 16, 1953; president of The Fund for the Republic 1953-1954; elected as a Republican to the United States Senate in 1954; reelected in 1960, 1966, and again in 1972 and served from January 3, 1955, to January 3, 1979; unsuccessful candidate for renomination in 1978; resumed the practice of law; lecturer at Rutgers University’s Eagleton Institute of Politics; resided in Rahway, N.J., until his death in Washington, D.C., on March 5, 1982; interment at New Cemetery, Somerville, N.J.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1955 01/03/1979 -- Senate NJ
Representative 01/03/1945 01/03/1955 6 House of Representatives NJ
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/clifford-case/C000220
Web Electorate
Twitter http://twitter.com/USSenate