Photo of Politician Jay
                        Inslee INSLEE, Jay Robert, a Representative from Washington; born in Seattle, King County, Wash., February 9, 1951; graduated from Ingraham High School, Seattle, Wash., 1969; attended Stanford University, Stanford, Calif., 1969-1970; B.A., University of Washington, Seattle, Wash., 1972; J.D., Willamette University School of Law, Salem, Oreg., 1976; lawyer, private practice; Selah, Wash., city prosecutor, 1976-1984; member of the Washington state house of representatives, 1988-1992; elected as a Democrat to the One Hundred Third Congress (January 3, 1993-January 3, 1995); unsuccessful candidate for reelection to the One Hundred Fourth Congress in 1994; unsuccessful candidate for nomination as governor of Washington in 1996; regional director, United States Department of Health and Human Services, 1997-1998; elected as a Democrat to the One Hundred Sixth Congress and to the six succeeding Congresses until his resignation on March 20, 2012. (January 3, 1999-March 20, 2012); was not a candidate for reelection to the One Hundred Thirteenth Congress in 2012, but was elected governor of Washington; Governor of Washington, 2013-present.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1999 01/03/2012 1 House of Representatives WA
Representative 01/03/1993 01/03/1995 4 House of Representatives WA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/jay-inslee/I000026
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov