Photo of Politician Harold
                        Johnson JOHNSON, Harold Terry, a Representative from California; born in Broderick, Yolo County, Calif., December 2, 1907; attended the public schools of Roseville, Calif., and the University of Nevada; supervisor of Pacific Fruit Express Co.; district chairman of Brotherhood of Railway Clerks; served as school trustee, city councilman, and mayor of Roseville, 1941-1949; president of American River Development League 1945-1949; member of the California State senate from 1949 until elected to Congress; delegate, Democratic National Conventions, 1956, 1960, and 1964; elected as a Democrat to the Eighty-sixth and to the ten succeeding Congresses (January 3, 1959-January 3, 1981); chairman, Committee on Public Works and Transportation (Ninety-fifth and Ninety-sixth Congresses); unsuccessful candidate for reelection in 1980 to the Ninety-seventh Congress; was a resident of Roseville, Calif., until his death there on March 16, 1988.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1975 01/03/1981 1 House of Representatives CA
Representative 01/03/1959 01/03/1975 2 House of Representatives CA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/harold-johnson/J000135
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov