Photo of Politician Edward
                        Koch KOCH, Edward Irving, a Representative from New York; born in the Bronx, N.Y., December 12, 1924; studied at City College of New York; LL.B., New York University Law School, 1948; combat infantryman with rank of sergeant, 1943-1946; admitted to the bar in 1949 and commenced practice in New York City; elected Democratic district leader of Greenwich Village, 1963-1965; delegate to State convention, 1964; elected to New York City Council, 1966; elected as a Democrat-Liberal to the Ninety-first and to the four succeeding Congresses and served from January 3, 1969, until his resignation December 31, 1977, to become mayor of New York City for the term commencing January 1, 1978; reelected mayor in 1981 and 1985; died on February 1, 2013, in New York City, N.Y.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1973 01/03/1979 18 House of Representatives NY
Representative 01/03/1969 01/03/1973 17 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/edward-koch/K000302
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov