Photo of Politician Robert
                        Krueger KRUEGER, Robert Charles, a Representative and a Senator from Texas; born in New Braunfels, Comal County, Tex., September 19, 1935; attended New Braunfels public schools; B.A., Southern Methodist University, Dallas, Tex., 1957; M.A., Duke University, Durham, N.C., 1958; M.Litt., D.Phil., Oxford University (Merton College), England, 1961, 1964; D.Lit., St. Thomas University, Houston, Tex., 1977; Doctor of Public Service, Lycoming College, Williamsport, Pa., 2003; associate professor of English, vice provost and dean of college of arts and sciences at Duke University until 1973; engaged in private business pursuits, chairman of board of Comal Hosiery Mills, New Braunfels 1973-1975; elected as a Democrat to the Ninety-fourth and Ninety-fifth Congresses (January 3, 1975-January 3, 1979); was not a candidate in 1978 for reelection, but was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate; Ambassador at Large and Coordinator for Mexican Affairs, October 23, 1979, to February 1, 1981; president, Krueger Associates 1981-1993; professor of business and government relations, Lyndon B. Johnson School of Public Affairs, University of Texas 1985-1986; professor of public affairs, Rice University 1986-1988; Texas Railroad Commissioner 1991-1993; appointed on January 21, 1993, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Lloyd Millard Bentsen and served from January 21, 1993, to June 14, 1993; unsuccessful candidate for reelection in the June, 1993 special election to the remainder of the term ending January 4, 1995; U.S. Ambassador to Burundi 1994-1996; U.S. Ambassador to Botswana 1996-1999; special representative of the U.S. Secretary of State to the fourteen countries of the Southern African Development Community 1998-2000; visiting research fellow, Merton College, Oxford University 2000; member, Board of Directors, Viad Corp., Moneygram 2002-; distinguished visiting professor, Texas State University and University of Texas 2002-2005.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1993 01/03/1995 -- Senate TX
Representative 01/03/1975 01/03/1979 21 House of Representatives TX
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/robert-krueger/K000333
Web Electorate
Twitter http://twitter.com/USSenate