Photo of Politician Thomas
                        Reynolds REYNOLDS, Thomas M., a Representative from New York; born in Belfonte, Centre County, Pa., September 3, 1950; graduated from Springville-Griffith Institute, Springville, N.Y.; attended Kent State University, Kent, Ohio; New York National Guard, 1970-1976; elected to Concord, N.Y., town board, 1974-1982; elected to Erie County, N.Y., legislature, 1982-1988; member of the New York state assembly, 1988-1998; elected as a Republican to the One Hundred Sixth and to the four succeeding Congresses (January 3, 1999-January 3, 2009); was not a candidate for reelection to the One Hundred Eleventh Congress in 2008.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2003 01/03/2009 26 House of Representatives NY
Representative 01/03/1999 01/03/2003 27 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/thomas-reynolds/R000569
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov