Photo of Politician Abraham
                        Ribicoff RIBICOFF, Abraham Alexander, a Representative and a Senator from Connecticut; born in New Britain, Hartford County, Conn., April 9, 1910; attended the public schools and New York University; graduated from the University of Chicago Law School in 1933 and was admitted to the bar the same year; member, Connecticut legislature 1938-1942; judge of Hartford Police Court 1941-1943, 1945-1947; chairman, assembly of municipal court judges for the State of Connecticut 1941-1942; member of the Charter Revision Commission of the city of Hartford 1945-1946; hearing examiner, Connecticut Fair Employment Practices Act 1937-1939; elected as a Democrat to the Eighty-first and Eighty-second Congresses (January 3, 1949-January 3, 1953); was not a candidate for renomination in 1952 and was unsuccessful for election to fill a vacancy in the United States Senate; Governor of Connecticut 1955-1961, when he was sworn in as Secretary of the Department of Health, Education, and Welfare in the Cabinet of President John F. Kennedy; elected to the United States Senate in 1962; reelected in 1968 and 1974 and served from January 3, 1963, to January 3, 1981; was not a candidate for reelection in 1980; chairman, Committee on Government Operations (Ninety-fourth and Ninety-fifth Congresses), Committee on Governmental Affairs (Ninety-fifth and Ninety-sixth Congresses); practiced law in New York City and resided in Cornwall Bridge, Conn. Died in New York City on February 22, 1998; interment at Cornwall Cemetery, Cornwall, Conn.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1973 01/03/1981 -- Senate CT
Representative 01/03/1949 01/03/1953 1 House of Representatives CT
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/abraham-ribicoff/R000191
Web Electorate
Twitter http://twitter.com/USSenate