SMITH, Henry P., III, a Representative from New York; born in North Tonawanda, Niagara County, N.Y., September 29, 1911; attended the public schools and the Nichols School of Buffalo; graduated from Dartmouth College, Hanover, N.H., 1933; graduated from Cornell University Law School, Ithaca, N.Y., 1936; was admitted to the bar in 1936 and practiced law in Ithaca, until 1941 and then in North Tonawanda; mayor of North Tonawanda, N.Y., 1961-1963; appointment as Niagara County, N.Y., judge, surrogate and family court judge, 1961; elected as a Republican to the Eighty-ninth and to the four succeeding Congresses (January 3, 1965-January 3, 1975); was not a candidate for reelection to the Ninety-fourth Congress in 1974; chairman, U.S. section, International Joint Commission, United States and Canada, 1975-1978; executive director and chairman, Association to Unite the Democracies; died on October 1, 1995, in Washington, D.C.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1973 01/03/1975 36 House of Representatives NY
Representative 01/03/1965 01/03/1973 40 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/henry-smith/S000548
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov