Photo of Politician Gerry
                        Studds STUDDS, Gerry Eastman, a Representative from Massachusetts; born in Mineola, Nassau County, N.Y., May 12, 1937; attended the public schools in Cohasset and Derby Academy in Hingham, Mass.; B.A., Yale University, New Haven, Conn., 1959; M.A.T., Yale University, New Haven, Conn., 1961; teacher, St. Paul's School, Concord, N.H.; foreign service officer, United States Department of State, 1961-1962; member, President John Kennedy's White House staff, 1962-1963; legislative assistant to Senator Harrison A. Williams, Jr., 1964; State Coordinator of United States Senator Eugene McCarthy's presidential primary campaign, 1968; delegate, Democratic National Convention, 1968; elected as a Democrat to the Ninety-third and to the eleven succeeding Congresses (January 3, 1973-January 3, 1997); censured by the U.S. House of Representatives on July 20, 1983, for personal misconduct with a House Page; chairman, Committee on Merchant Marine and Fisheries (One Hundred Third Congress); was not a candidate for reelection to the One Hundred Fifth Congress in 1996; died on October 14, 2006, in Boston, Mass.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1983 01/03/1997 10 House of Representatives MA
Representative 01/03/1973 01/03/1983 12 House of Representatives MA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/gerry-studds/S001040
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov