Photo of Politician Harold
                        Washington WASHINGTON, Harold, a Representative from Illinois; born in Chicago, Ill., April 15, 1922; attended the public schools; B.A., Roosevelt University, Chicago, 1949; J.D., Northwestern University School of Law, Evanston, Ill., 1952; admitted to the Illinois bar in 1953 and commenced practice in Chicago; served in the United States Air Force Engineers, 1942-1946; assistant city prosecutor, Chicago, 1954-1958; arbitrator, Illinois industrial Commission, 1960-1964; member, Illinois house of representatives, 1965-1976; member, Illinois senate, 1977-1980; elected as a Democrat to the Ninety-seventh and Ninety-eighth Congresses and served until his resignation on April 30, 1983 (January 3, 1981-April 30, 1983); elected mayor of Chicago on April 12, 1983; reelected in 1987 and served from April 29, 1983, until his death in Chicago on November 25, 1987; interment in Oakwood Cemetery.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1981 01/03/1985 1 House of Representatives IL
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/harold-washington/W000180
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov