Photo of Politician John
                        Wydler WYDLER, John Waldemar, a Representative from New York; born in Brooklyn, N.Y., June 9, 1924; attended West School of Long Beach, Long Beach High School, and Brown University, Providence, R.I.; enlisted as a private in the United States Army Air Corps November 16, 1942, was promoted to staff sergeant in a chemical weapons company and assigned to the China-Burma-India Theater, and was discharged in November 1945; served as a lieutenant in the judge advocate’s office, and in Air Force Reserve, 1945-1955; resumed studies at Brown University until 1947; LL.B., Harvard University Law School, 1950; was admitted to the bar in October 1950; served in the United States attorney’s office, Eastern District of New York, 1953-1959; entered the private practice of law in Mineola, N.Y., in 1959; delegate, Republican National Convention, 1968; elected as a Republican to the Eighty-eighth and to the eight succeeding Congresses (January 3, 1963-January 3, 1981); was not a candidate for reelection in 1980 to the Ninety-seventh Congress; chairman, Long Island Development Agency; was a resident of Garden City, N.Y., until his death in Washington, D.C., on August 4, 1987; interment in Holy Rood Cemetery, Garden City, N.Y.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1973 01/03/1981 5 House of Representatives NY
Representative 01/03/1963 01/03/1973 4 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/john-wydler/W000780
Web Electorate
Twitter https://twitter.com/congressdotgov