Photo of Politician Michelle
                        Thomson

Electoral history

Constituency Date
Member for Edinburgh West May 2015 -

Parliamentary career

Post Date
Shadow SNP Westminster Group Leader (Business, Innovation and Skills) May 2015 - Oct 2015

Select committees

Committee House Date
Business, Energy and Industrial Strategy Committee * Oct 2016 -
Committees on Arms Export Controls (formerly Quadripartite Committee) * Feb 2016 -
Education, Skills and the Economy Sub-Committee * Dec 2015 -
Business, Innovation and Skills Committee * Jul 2015 - Oct 2016

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
House of Commons Edinburgh West
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Electorate Telephone 0131 516 2402
Capitol Telephone 020 7219 6626
Twitter https://twitter.com/michellethomson
Facebook https://www.facebook.com/MichelleThomsonSNP