Photo of Politician Simon
                        Danczuk

Electoral history

Constituency Date
Member for Rochdale May 2015 -
Member for Rochdale May 2010 - Mar 2015

Select committees

Committee House Date
Communities and Local Government Committee * Nov 2010 - Mar 2015

Political Interests

Social and economic regeneration, environment, housing, local government, business

Countries of interest

Bangladesh, Kashmir, Pakistan, Palestine

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
House of Commons Rochdale
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Electorate Telephone 01706 750135
Capitol Telephone 020 7219 3000
Twitter https://twitter.com/SimonDanczuk
Facebook https://www.facebook.com/simondanczuk