Photo of Politician James
                        Abdnor ABDNOR, James, a Representative and a Senator from South Dakota; born in Kennebec, Lyman County, S.Dak., February 13, 1923; attended the public schools; graduated, University of Nebraska, Lincoln 1945; served in the United States Army 1942-1943; worked as a farmer-rancher, teacher, coach; served in the South Dakota senate 1956-1968; lieutenant governor of South Dakota 1969-1970; elected as a Republican to the Ninety-third and to the three succeeding Congresses (January 3, 1973-January 3, 1981); was not a candidate for reelection in 1980; elected as a Republican to the United States Senate in 1980, and served from January 3, 1981, to January 3, 1987; unsuccessful candidate for reelection; appointed administrator of the Small Business Administration 1987-1989; was a resident of Kennebec, S.Dak., until his death on May 16, 2012; interment in Kennebec Cemetery.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1981 01/03/1987 -- Senate SD
Representative 01/03/1973 01/03/1981 2 House of Representatives SD
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/james-abdnor/A000009
Web Electorate