Photo of Politician Bella
                        Abzug ABZUG, Bella Savitzky, a Representative from New York; born Bella Savitzky in New York City, July 24, 1920; attended the local public schools; A.B., Hunter College, New York City, 1942; LL.B., Columbia University Law School, New York City, 1945; graduate work at Jewish Theological Seminary of America; admitted to the New York Bar in 1947 and commenced practice in New York City; active in labor law; a founder and member, National and State New Democratic Coalition, 1968; an initiator and national legislative representative, Women Strike for Peace Movement, 1961-1971; delegate to Democratic National Convention, 1972 and 1980; elected as a Democrat to the Ninety-second and to the two succeeding Congresses (January 3, 1971-January 3, 1977); was not a candidate in 1976 for reelection to the United States House of Representatives, but was an unsuccessful candidate for nomination to the United States Senate; unsuccessful candidate for nomination in 1977 in the New York mayoral primary; unsuccessful candidate for election to the Ninety-fifth Congress in a special election, February 14, 1978; co-chair, National Advisory Committee for Women, 1978-1979; unsuccessful candidate for election to the One Hundredth Congress; was a resident of New York City until her death there on March 31, 1998.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1973 01/03/1977 20 House of Representatives NY
Representative 01/03/1971 01/03/1973 19 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/bella-abzug/A000018
Web Electorate