Photo of Politician Brock
                        Adams ADAMS, Brockman (Brock), a Representative and a Senator from Washington; born in Atlanta, Ga., on January 13, 1927; attended the public schools in Portland, Oreg.; graduated, University of Washington, Seattle 1949; graduated, Harvard Law School 1952; served in the United States Navy 1944-1946; admitted to the Washington State bar in 1952 and began practice in Seattle; taught law, American Institute of Banking 1954-1960; United States attorney for the Western District of Washington 1961-1964; elected as a Democrat to the Eighty-ninth and to the six succeeding Congresses and served from January 3, 1965, until his resignation on January 22, 1977; chairman, Committee on the Budget (Ninety-fourth Congress); Secretary of Transportation in the Cabinet of President Jimmy Carter 1977-1979; resumed the practice of law in Washington State; elected as a Democrat to the United States Senate in 1986, and served from January 3, 1987, to January 3, 1993; was not a candidate for reelection in 1992; was a resident of Stevensville, Md., until his death, due to complications of Parkinson’s disease, on September 10, 2004; interment in Broad Creek Cemetery in Stevensville.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1987 01/03/1993 -- Senate WA
Representative 01/03/1965 01/03/1979 7 House of Representatives WA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/brockman-adams/A000031
Web Electorate