Photo of Politician Daniel
                        Akaka AKAKA, Daniel Kahikina, a Senator and a Representative from Hawaii; born in Honolulu, Hawaii, September 11, 1924; attended the public schools of Hawaii; graduated, Kamehameha School for Boys (high school) 1942; University of Hawaii: B.E., education 1952; professional certificate in secondary education 1953; professional school administrator’s certificate 1961; M.E., education 1966; served in United States Army 1945-1947; teacher 1953-1960; vice principal 1960; principal 1963-1971, all in Hawaii; program specialist, Compensatory Education 1968-1971; director, Hawaii Office of Economic Opportunity 1971-1974; special assistant, Hawaii Office of the Governor 1975-1976; elected as a Democrat to the Ninety-fifth and to the six succeeding Congresses and served from January 3, 1977, until May 16, 1990, when he resigned; appointed to the United States Senate on April 28, 1990, effective May 16, 1990, to fill the vacancy caused by the death of Spark Masayuki Matsunaga; elected by special election on November 6, 1990, as a Democrat to complete the term ending January 3, 1995; reelected in 1994, 2000, and 2006, and served from May 16, 1990, to January 3, 2013; chair, Committee on Veterans Affairs (One Hundred Tenth and One Hundred Eleventh Congresses), Committee on Indian Affairs (One Hundred Twelfth Congress); was not a candidate for reelection to the Senate in 2012; was a resident of Honolulu, Hawaii, until his death on April 6, 2018.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1990 01/03/2013 -- Senate HI
Representative 01/03/1977 01/03/1991 2 House of Representatives HI
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/daniel-akaka/A000069
Web Electorate