Photo of Politician Rodney
                        Alexander ALEXANDER, Rodney, a Representative from Louisiana; born in Quitman, Jackson Parish, La., December 5, 1946; graduated from Jonesboro-Hodge High School, Jonesboro, La., 1964; graduated, University of Louisiana-Monroe, Monroe, La.; United States Air Force reserve, 1965-1971; insurance agent; businessman; member of the Louisiana state house of representatives, 1987-2002; elected as a Democrat to the One Hundred Eighth Congress; changed from a Democrat to a Republican on August 9, 2004; reelected as a Republican to the One Hundred Ninth and to the four succeeding Congresses until his resignation on September 27, 2013 (January 3, 2003- September 27, 2013).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2003 01/03/2013 5 House of Representatives LA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
TypeContacts
Capitol
Web Capitol https://www.congress.gov/member/rodney-alexander/A000361
Web Electorate