Photo of Politician Maria
                        Cantwell CANTWELL, Maria E., a Senator and a Representative from Washington; born in Indianapolis, Ind., October 13, 1958; attended public schools in Indianapolis; B.A., Miami University of Ohio 1980; pursued an academic course at the Miami University European Center, Luxembourg; public relations consultant; Washington State representative 1987-1993; elected as a Democrat to the 103rd Congress (January 3, 1993-January 3, 1995); unsuccessful candidate for reelection to the 104th Congress; elected as a Democrat to the U.S. Senate on November 7, 2000, for the term commencing January 3, 2001; reelected in 2006, 2012, and again in 2018 for the term ending January 3, 2025; chair, Committee on Indian Affairs (One Hundred Thirteenth Congress [January 3, 2013-February 12, 2014]), Committee on Small Business and Entrepreneurship (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-January 3, 2015]).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/2001 -- Senate WA
Representative 01/03/1993 01/03/1995 1 House of Representatives WA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount