Photo of Politician Ken
                        Calvert CALVERT, Ken, a Representative from California; born in Corona, Riverside County, Calif., June 8, 1953; graduated from Corona High School, Corona, Calif., 1971; A.A., Chaffey College, Rancho Cucamonga, Calif., 1973; B.A., San Diego State University, San Diego, Calif., 1975; restaurant manager; business owner; unsuccessful candidate for nomination to the Ninety-eighth Congress in 1982; chair, Riverside County, Calif., Republican Party, 1984-1988; elected as a Republican to the One Hundred Third and to the twelve succeeding Congresses (January 3, 1993-present).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2013 42 House of Representatives CA
Representative 01/03/2003 01/03/2013 44 House of Representatives CA
Representative 01/03/1993 01/03/2003 43 House of Representatives CA
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Appropriations House of Representatives
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 2205 Rayburn House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-1986
Web Capitol https://www.congress.gov/member/ken-calvert/C000059
Web Electorate http://calvert.house.gov/
Web Capitol http://calvert.house.gov/
Web Capitol http://calvert.house.gov/
Web Capitol https://calvert.house.gov/