Photo of Politician Kirsten
                        Gillibrand GILLIBRAND, Kirsten, a Senator and a Representative from New York; born in Albany, Albany County, N.Y., December 9, 1966; A.B., Dartmouth College, Hanover, N.H., 1988; J.D., University of California Los Angeles, Los Angeles, Calif., 1991; lawyer, private practice; special counsel, United States Housing and Urban Development; elected as a Democrat to the One Hundred Tenth Congress and to the succeeding Congress, and served from January 3, 2007, to January 26, 2009, when she resigned to become a U.S. Senator; appointed January 23, 2009, to fill the vacancy caused by the resignation of Hillary Clinton; appointment took effect upon her resignation from the House of Representatives on January 26, 2009; took the oath of office on January 27, 2009; elected in 2010 in a special election for the term ending January 3, 2013; reelected in 2012, and again in 2018 for the term ending January 3, 2025.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/2009 -- Senate NY
Representative 01/03/2007 01/03/2009 20 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 478 Russell Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-4451
Web Capitol https://www.congress.gov/member/kirsten-gillibrand/G000555
Web Electorate http://www.gillibrand.senate.gov
Youtube http://www.youtube.com/KirstenEGillibrand
Twitter
Facebook
Web Capitol http://www.gillibrand.senate.gov
Web Capitol http://www.gillibrand.senate.gov
Youtube //www.youtube.com/user/KirstenEGillibrand
Facebook //www.facebook.com/SenKirstenGillibrand
Twitter //www.twitter.com/gillibrandny