Photo of Politician James
                        Lankford LANKFORD, James, a Senator and a Representative from Oklahoma; born in Dallas, Dallas County, Tex., March 4, 1968; B.S., University of Texas, Austin, Tex., 1990; M.Div., Southwestern Theological Baptist Seminary, Ft. Worth, Tex., 1994; youth camp director, 1996-2009; elected as a Republican to the One Hundred Twelfth and to the succeeding Congress (January 3, 2011-January 3, 2015); was not a candidate for reelection to the House of Representatives but was elected as a Republican to the U.S. Senate in the November 4, 2014, special election to the unexpired portion of the term ending January 3, 2017, left vacant by the resignation of Thomas Coburn; took the oath of office on January 3, 2015; reelected in 2016 for the tem ending January 3, 2023.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/2015 -- Senate OK
Representative 01/03/2011 01/03/2015 5 House of Representatives OK
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 316 Hart Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-5754
Web Capitol https://www.congress.gov/member/james-lankford/L000575
Web Electorate http://www.lankford.senate.gov
Web Capitol http://www.lankford.senate.gov
Web Capitol http://www.lankford.senate.gov