Photo of Politician Barbara
                        Mikulski MIKULSKI, Barbara Ann, a Senator and a Representative from Maryland; born in Baltimore, Md., July 20, 1936; graduated, Mount St. Agnes College 1958; received a graduate degree from the University of Maryland School of Social Work 1965; social worker in Baltimore; college professor; member, Baltimore City Council 1971-1976; unsuccessful Democratic candidate for the United States Senate in 1974; elected as a Democrat to the Ninety-fifth Congress; reelected to the four succeeding Congresses and served from January 3, 1977, to January 3, 1987; was not a candidate for reelection to the House of Representatives in 1986, but was elected as a Democrat to the United States Senate in 1986; reelected in 1992, 1998, 2004 and again in 2010, and served from January 3, 1987, to January 3, 2017; Democratic Conference secretary (1995-2005); chair, Committee on Appropriations (One Hundred Twelfth [December 20, 2012-January 3, 2013] and One Hundred Thirteenth Congresses); was not a candidate for reelection to the Senate in 2016.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1987 01/03/2017 -- Senate MD
Representative 01/03/1977 01/03/1987 3 House of Representatives MD
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 503 Hart Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-4654
Web Capitol https://www.congress.gov/member/barbara-mikulski/M000702
Web Electorate http://www.mikulski.senate.gov/
Youtube http://www.youtube.com/senatormikulski
Twitter http://twitter.com/SenatorBarb
Facebook http://www.facebook.com/SenatorMikulski
Web Capitol http://www.mikulski.senate.gov/
Web Capitol http://www.mikulski.senate.gov/
Twitter http://twitter.com/USSenate