Photo of Politician Pat
                        Roberts ROBERTS, Charles Patrick (Pat), a Senator and a Representative from Kansas; born in Topeka, Kans., April 20, 1936; attended the public schools; graduated from Holton High School 1954; B.A., Kansas State University, Manhattan 1958; served in the U.S. Marine Corps as a captain 1958-1962; newspaper publisher, Litchfield Park, Ariz. 1962-1967; administrative assistant, United States Senator Frank Carlson 1967-1968; administrative assistant, United States Congressman Keith Sebelius 1968-1980; elected as a Republican to the Ninety-seventh and to the seven succeeding Congresses (January 3, 1981-January 2, 1997); chair, Committee on Agriculture (One Hundred Fourth Congress); not a candidate for reelection to the House of Representatives in 1996, but was elected as a Republican to the United States Senate in 1996; reelected in 2002, 2008, and again in 2014 for the term ending January 3, 2021; chair, Select Committee on Ethics (One Hundred Sixth and One Hundred Seventh Congresses [November 9, 1999-January 3, 2001; January 20, 2001-June 6, 2001]), Select Committee on Intelligence (One Hundred Eighth and One Hundred Ninth Congresses), Committee on Agriculture, Nutrition, and Forestry (One Hundred Fourteenth and One Hundred Fifteenth Congresses).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1997 -- Senate KS
Representative 01/03/1981 01/03/1997 1 House of Representatives KS
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 109 Hart Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-4774
Web Capitol https://www.congress.gov/member/pat-roberts/R000307
Web Electorate http://www.roberts.senate.gov/
Web Capitol http://www.roberts.senate.gov/
Web Capitol http://www.roberts.senate.gov/