Photo of Politician Matt
                        Salmon SALMON, Matthew James, a Representative from Arizona; born in Salt Lake City, Davis County, Utah, January 21, 1958; graduated Mesa High School, Mesa, Ariz., 1976; B.A., Arizona State University, Tempe, Ariz., 1981; M.P.A., Brigham Young University, Provo, Utah, 1986; telecommunications executive; community affairs manager; member of the Arizona state senate, 1991-1995, assistant majority leader, 1993-1995; elected as a Republican to the One Hundred Fourth and to the two succeeding Congresses (January 3, 1995-January 3, 2001); was not a candidate for reelection to the One Hundred Seventh Congress in 2000; unsuccessful candidate for Governor of Arizona in 2002; elected as a Republican to the One Hundred Thirteenth and to the succeeding Congress (January 3, 2013-January 3, 2017); was not a candidate for reelection to the One Hundred Fifteenth Congress in 2016.

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2013 01/03/2017 5 House of Representatives AZ
Representative 01/03/1995 01/03/2001 1 House of Representatives AZ
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Foreign Affairs House of Representatives
Education and the Workforce House of Representatives
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 2349 Rayburn House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-2635
Web Capitol https://www.congress.gov/member/matt-salmon/S000018
Web Electorate http://salmon.house.gov
Web Capitol http://salmon.house.gov
Web Capitol http://salmon.house.gov