Photo of Politician Mark
                        Sanford SANFORD, Mark, a Representative from South Carolina; born in Fort Lauderdale, Broward County, Fla., May 28, 1960; attended high school in Beaufort, S.C.; B.A., Furman University, Greenville, S.C., 1983; M.B.A., University of Virginia, Charlottesville, Va., 1988; United States Air Force Reserve, 2002-2011; owner, real estate investment firm; farmer; elected as a Republican to the One Hundred Fourth and to the two succeeding Congresses (January 3, 1995-January 3, 2001); was not a candidate for reelection to the One Hundred Seventh Congress in 2000; Governor of South Carolina, 2003-2011; elected as a Republican to the One Hundred Thirteenth Congress, by special election, to fill the vacancy caused by the resignation of United States Representative Tim Scott, and reelected to the two succeeding Congresses (May 7, 2013-present).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/1995 01/03/2001 1 House of Representatives SC
Representative 01/03/1995 01/03/2001 1 House of Representatives SC
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Budget House of Representatives
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 2201 Rayburn House Office Building
Capitol 2211 Rayburn House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-3176
Web Capitol https://www.congress.gov/member/mark-sanford/S000051
Web Electorate http://sanford.house.gov/
Web Capitol https://sanford.house.gov/
Web Capitol https://sanford.house.gov/