Photo of Politician Jose
                        Serrano SERRANO, José E., a Representative from New York; born in Mayaguez, P.R., October 24, 1943; graduated from Dodge Vocational High School, N.Y., 1961; attended Lehman College, N.Y., City University of New York, 1961; United States Army, 1964-1966; banker; member of the New York, N.Y., board of education, 1969-1974; chairman, South Bronx Community Corporation; Delegate, Democratic National Convention, 1976; member of the New York state assembly, 1975-1990; elected as a Democrat to the One Hundred First Congress, by special election, to fill the vacancy caused by the resignation of United States Representative Robert Garcia, and to the fourteen succeeding Congresses (March 20, 1990-present).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2013 15 House of Representatives NY
Representative 01/03/1993 01/03/2013 16 House of Representatives NY
Representative 01/03/1989 01/03/1993 18 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Appropriations House of Representatives
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 2227 Rayburn House Office Building
Capitol 2354 Rayburn House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-4361
Web Capitol https://www.congress.gov/member/jose-serrano/S000248
Web Electorate https://serrano.house.gov/
Web Capitol https://serrano.house.gov/
Web Capitol https://serrano.house.gov/