Photo of Politician Richard
                        Shelby SHELBY, Richard C., a Senator and a Representative from Alabama; born in Birmingham, Ala., May 6, 1934; attended the public schools; graduated, University of Alabama 1957; graduated, University of Alabama School of Law 1963; admitted to the Alabama bar in 1961 and commenced practice in Tuscaloosa; city prosecutor, Tuscaloosa 1963-1971; United States Commissioner, Northern District of Alabama 1966-1970; member, Alabama State senate 1970-1978; elected as a Democrat to the Ninety-sixth Congress in 1978; reelected to the three succeeding Congresses and served from January 3, 1979, to January 3, 1987; was not a candidate for reelection to the House of Representatives in 1986, but was elected to the United States Senate; reelected in 1992, 1998, 2004, 2010, and again in 2016 for the term ending January 3, 2023; changed from the Democratic to the Republican Party in 1994; chair, Select Committee on Intelligence (One Hundred Fifth and One Hundred Sixth Congresses, One Hundred Seventh Congress [January 20, 2001-June 6, 2001]), Committee on Banking, Housing and Urban Affairs (One Hundred Eighth and One Hundred Ninth Congresses, One Hundred Fourteenth Congress), Committee on Rules and Administration (One Hundred Fifteenth Congress [January 20, 2017-April 10, 2018]); Committee on Appropriations (One Hundred Fifteenth [April 10, 2018-January 3, 2019] and One Hundred Sixteenth Congresses).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1987 -- Senate AL
Representative 01/03/1979 01/03/1987 7 House of Representatives AL
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 304 Russell Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-5744
Web Capitol https://www.congress.gov/member/richard-shelby/S000320
Web Electorate http://www.shelby.senate.gov/
Web Capitol http://www.shelby.senate.gov/
Web Capitol http://www.shelby.senate.gov/