Photo of Politician Louise
                        Slaughter SLAUGHTER, Louise McIntosh, a Representative from New York; born Louise McIntosh in Harlan County, Ky., August 14, 1929; B.S., University of Kentucky, Lexington, Ky., 1951; M.S., University of Kentucky, Lexington, Ky., 1953; elected to the Monroe County, N.Y., legislature, 1976-1979; regional coordinator for New York department of state, 1976-1979; coordinator, regional office of New York lieutenant governor, 1979-1982; member of the New York state assembly, 1982-1986; elected as a Democrat to the One Hundredth and to the fifteen succeeding Congresses (January 3, 1987-present); chair, Committee on Rules (One Hundred Tenth and One Hundred Eleventh Congresses).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2013 25 House of Representatives NY
Representative 01/03/1993 01/03/2013 28 House of Representatives NY
Representative 01/03/1987 01/03/1993 30 House of Representatives NY
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Rules House of Representatives
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 2469 Rayburn House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-3615
Web Capitol https://www.congress.gov/member/louise-slaughter/S000480
Web Electorate https://louise.house.gov/
Web Capitol https://louise.house.gov/
Web Capitol https://louise.house.gov/