Photo of Politician Jon
                        Tester TESTER, Jon, a Senator from Montana; born in Havre, Mont., on August 21, 1956; graduated College of Great Falls 1978, farmer; teacher; member, Big Sandy school board 1983-1992 (chairman 1986-1991); Montana State senate 1999-2006, serving as minority whip 2001-2003, minority leader 2003-2005, president 2005-2006; elected as a Democrat to the United States Senate in 2006 for the term commencing January 3, 2007; reelected in 2012, and again in 2018 for the term ending January 3, 2025; chair, Committee on Indian Affairs (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-January 3, 2015]); chair, Democratic Senatorial Campaign Committee (2015-2017).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/2007 Senate MT
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount