Photo of Politician Daniel
                        Webster WEBSTER, Daniel A., a Representative from Florida; born in Charleston, Kanawha County, West Virginia, on April 27, 1949; graduated from Maynard Evans High School, Orlando, Fla., 1967; B.E.E., Georgia Institute of Technology, Atlanta, Ga., 1971; business owner; member of the Florida state house of representatives, 1980-1998, speaker, 1996-1998; member of the Florida state senate, 1998-2008, majority leader, 2006-2008; elected as a Republican to the One Hundred Twelfth and to the three succeeding Congresses (January 3, 2011-present).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Representative 01/03/2017 11 House of Representatives FL
Representative 01/03/2013 01/03/2017 10 House of Representatives FL
Representative 01/03/2011 01/03/2013 8 House of Representatives FL
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Name Position Date Joined Branch
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 1039 Longworth House Office Building
Capitol 1210 Longworth House Office Building
TypeContacts
Capitol (202) 225-2176
Capitol (202) 225-1002
Web Capitol https://www.congress.gov/member/daniel-webster/W000806
Web Electorate http://webster.house.gov/
Web Capitol http://webster.house.gov/
Web Capitol http://webster.house.gov/