Photo of Politician Ron
                        Wyden WYDEN, Ronald Lee, a Senator and a Representative from Oregon; born in Wichita, Sedgwick County, Kans., May 3, 1949; attended the public schools of Palo Alto, Calif.; A.B., Stanford University 1971; J.D., University of Oregon Law School in Eugene 1974; director, Oregon Legal Services for the Elderly 1977-1979; public member, Oregon State Board of Examiners of Nursing Home Administrators 1977-1979; elected as a Democrat to the Ninety-seventh and to the seven succeeding Congresses, and served from January 3, 1981, to February 5, 1996, when he resigned, having been elected to the Senate; elected to the Senate in a special election on January 30, 1996, to fill the unexpired portion of the term ending January 3, 1999, left vacant by the resignation of Robert W. Packwood, and began service on February 5, 1996; reelected in 1998, 2004, 2010, and again in 2016 for the term ending January 3, 2023; chair, Committee on Energy and Natural Resources (One Hundred Thirteenth Congress [January 3, 2013-February 12, 2014]), Committee on Finance (One Hundred Thirteenth Congress [February 12, 2014-January 3, 2015]).

Wiki
Date Proposed Bill Title
Sponsored Bills Policy Area
Date Sponsored Date Proposed Bill Title
Cosponsored Bills Policy Area
Position Date From Date to District Branch Party State
Senator 01/03/1996 -- Senate OR
Representative 01/03/1981 01/03/1996 3 House of Representatives OR
Introduced House
Passed House
Introduced Senate
Passed Senate
To President
Became Law
Sponsors
Cosponsors
YearPartyAmount
Vote Date Vote Bill Title
Politician Party Purpose Type Date Amount
Type Address
Capitol 221 Dirksen Senate Office Building Washington DC 20510
TypeContacts
Capitol (202) 224-5244
Web Capitol https://www.congress.gov/member/ron-wyden/W000779
Web Electorate http://www.wyden.senate.gov/
Youtube http://www.youtube.com/SenRonWyden
Twitter http://twitter.com/ronwyden
Facebook
Web Capitol http://www.wyden.senate.gov/
Web Capitol http://www.wyden.senate.gov/